Wywiad z Jolantą Ciesielską, prezydent Klubu Rotary Warszawa Konstancin

9 lipca 2024 Uncategorized

Jolanta Ciesielska Prezydent RC Konstancin

Wywiad z Jolantą Ciesielską, prezydent Klubu Rotary Warszawa Konstancin: o działalności klubu i akcji „Ukraina – jesteśmy z Wami”. Wywiad ukazał się w Przeglądzie Piaseczyńskim online 4 lipca 2024 r.

Od 1 lipca br. objęła Pani prezydenturę Klubu Rotary w Konstancinie. Proszę powiedzieć kilka słów o sobie.
Jestem aktywna zawodowo, angażuję się też w pracę społeczną. Od dwóch kadencji jestem sołtyską w sołectwie Kierszek, a od 7 lat działam w Klubie Rotary w Konstancinie. Zgodnie z tradycją Rotary, prezydenci klubów są wybierani corocznie, jest to funkcja rotacyjna. Od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku mam zaszczyt pełnić tę funkcję.

Nie wszyscy wiedzą o Rotary. Proszę nam przybliżyć tę organizację?
Rotary jest największą światową organizacją charytatywną zrzeszającą na całym świecie 1,2 mln członków działających w ponad 35 tysiącach klubów w 200 krajach. Naszym celem jest bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym – z reguły kluby skupiają się na działaniach na rzecz społeczności lokalnej, ale też na projektach międzynarodowych. Hasłem organizacji i dewizą jej członków jest „Służba ponad korzyść własną”. W działaniach, zarówno zawodowych, jak i społecznych rotarianie powinni kierować się najwyższymi standardami etyki i uczciwości. Zapraszam na strony www.rotary.org i www.rotary.org.pl, tam można się dowiedzieć o nas więcej.

Od kiedy organizacja działa w Konstancinie?
Od 2016 roku i obecnie liczy 18 osób. Przez siedem lat udało się nam zrealizować wiele projektów pomocowych i edukacyjnych. Wspieraliśmy świetlice środowiskowe, domy dziecka, a w okresie pandemii również szpitale. Fundowaliśmy stypendia dla dzieci i młodzieży, prowadziliśmy międzynarodową wymianę młodzieżową. Część z tych projektów jest kontynuowana.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie dużą część naszej energii poświęcamy pomocy zarówno uchodźcom ukraińskim w Polsce, jak i tym, którzy pozostali w Ukrainie. Ta pomoc jest możliwa dzięki własnym środkom finansowym pozyskiwanym z organizowanych przez nas imprez charytatywnych, ale także dzięki sponsorom i współpracy z innymi klubami Rotary: z Polski, Francji, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Akcja, w ramach której realizujemy różne projekty na rzecz Ukrainy została przez nas nazwana „Ukraina – jesteśmy z Wami”.

Na czym polega ta akcja?
Rozpoczęliśmy działania natychmiast po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Już 10 marca 2022 roku do Konstancina-Jeziorny dotarły dary, których zbiórkę, na prośbę naszego klubu, przeprowadził klub francuski z Saint-Germain. My zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy transport. Wówczas do uchodźców w Polsce, ale również tych, którzy pozostali w Ukrainie dotarły 22 tony żywności, środków higieny osobistej, ubrań i artykułów medycznych. Do lipca 2022 roku zorganizowaliśmy jeszcze pięć transportów na Ukrainę ze środkami pierwszej potrzeby – pozyskaliśmy na to środki od naszych członków i z klubów Rotary we Francji i Holandii. W drugim etapie akcji, wysłaliśmy do ukraińskich szpitali zakupiony w Polsce sprzęt medyczny do diagnozowania kobiet w ciąży i do operacji neurochirurgicznych. Naszym głównym partnerem w Ukrainie jest fundacja „Help Borodyanka”, która informuje nas o najpilniejszych potrzebach.

Ostatnim projektem, który udało się zrealizować w ramach akcji „Ukraina – jesteśmy z Wami” jest sfinansowanie operacji 21 dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, którymi opiekuje się fundacja „Help Borodyanka”.

Szacunkowa wartość pomocy materialnej i finansowej dotychczas udzielonej przez nasz klub w ramach akcji „Ukraina – jesteśmy z Wami” to ponad 90 tys. euro.

W jaki sposób wspieracie dzieci z porażeniem mózgowym?
Ukraińska fundacja „Help Borodyanka” opiekuje się rodzinami osób, które wychowują dzieci z porażeniem mózgowym. W obecnej sytuacji państwo ukraińskie nie jest w stanie zapewnić skutecznego leczenia takich dzieci. Jednak w mieście Winnica, w prywatnym centrum medycznym,  przeprowadzane są wyjątkowe operacje, dzięki którym można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy ograniczeń ruchowych wynikających z dziecięcego porażenia mózgowego. Koszt jednej operacji to około 1500 euro.

Dzięki pieniądzom, które otrzymaliśmy od Fundacji Pfizera i Fundacji Króla Baudouina udało się pomóc 21 dzieciom. Zostały zoperowane i obecnie są rehabilitowane. Mamy  świadomość, że jest to kropla w morzu potrzeb. Obecnie w Ukrainie jest 30 tys. dzieci, u których zdiagnozowano mózgowe porażenie dziecięce. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wszystkim nie uda nam się pomóc, ale chcielibyśmy kontynuować projekt i dlatego szukamy wsparcia.

Wspólnie z Fundacją MCS Kultura i  KDK „Hugonówka” zorganizowaliśmy koncert charytatywny „Aznavour 100 lat”, który odbył się 7 lipca 2024 roku. Dochód jest przeznaczony na kontynuowanie akcji „Ukraina – jesteśmy z Wami”. Patronat nad tą imprezą objął Ambasador Francji w Polsce, a patronat medialny Przegląd Piaseczyński, za co serdecznie dziękujemy.